Što je socijalni inženjering


Što je socijalni inženjering ( social engineering ) i kako se sačuvati od njega. Korisne naputke o tome što je socijalni inženjering ćete pronaći u ovom članku. Za još više detalja o tome što je to socijalni inžinjering i kako se ne izložiti previše slobodno nazovite servis računala Zagreb Hitnu PC Službu.

Socijalni inženjering je iskorištavanje ljudskog ponašanja i povjerenja


Socijalni inženjering iskorištava slabosti i pogreške u ljudskom ponašanju, zadobivanjem povjerenja, utjecanjem na drugog da bi ga naveo da učini nešto što on nikako ne bi želio a to je da otkrije neke svoje osobne podatke ili druge povjerljive informacije za koje nitko drugi ne bi smio znati. Socijalni inženjering tako vrlo lako dođe do povjerljivih informacija ili dobivanja pristupa resursima koje nikako ne bi smio vidjeti i koje može zloupotrijebiti na štetu onoga kojemu je oteo. Tako se zaobiđe uspostavljena kontrola pristupa i začas imate neželjenog uljeza tamo gdje ne bi smio biti. Kontrola pristupa može biti vrhunska. Kontrola pristupa se ne ruši i ne probija.

Što je socijalni inženjering ustvari. Socijalni inženjering koristi razne tehnike za iskorištavanje ljudskog ponašanja i povjerenja se zove socijalni inženjering ili drukčije društveni inženjering. Ako hoće doći do nekih povjerljivih informacija koje su važne i s pomoću kojih se može ostvariti pristup do nečega što je ograničeno za druge neki haker može s Vama uspostaviti i osobni prijateljski kontakt, socijalni kontekt da bi u druženju s Vama saznao što više o Vama i zadobio Vaše povjerenje.

Važnost koju ima osobni kontakt kod socijalnog inženjeringa


U nekom trenutku kada Vama zatreba neka pomoć ili usluga od njega Vi mu sami i nesvjesno odate vrlo povjerljive podatke koje je on cijelo vrijeme čekao i vrebao pravi trenutak. To su te vrlo lukave tehnike kao što je phishing ( prijevara na internetu ), wishing i impersonalization koje koristi socijalni inžinjering. Osobni kontakt stvori bliskost i odstrani sumnju. Osobni kontakt se kasnije zloupotrebi za dobivanje vrlo povjerljive informacije.

Primjer kako funkcionira socijalni inženjering


Socijalni inženjering primjer kako može djelovati. Radite svaki dan u svojoj tvrtki do kasno i zadnji idete doma s posla. Zadnji s kojim je pozdravljate je zaštitar. Iz dana u dan već ste se upoznali. Jednog dana u žurbi otkrijete da ste nešto ipak zaboravili što bi mogli doma dovršiti i sutra bi bilo ipak na vrijeme napravljeno. Nazovete zaštitara koji Vam je sad već prijatelj, osoba od povjerenja koji može doći do Vašeg kompjutera na poslu na Vašem radnom stolu i zamolite ga čak ga skoro preklinjete da ode do Vašeg kompjutera password lozinka je ta i ta i neka Vam učini uslugu i ode i iz Vašeg kompjutera Vam pošalje to što sutra ujutro trebate predati dovršeno. Evo to je primjer kako funkcionira socijalni inženjering.

Socijalni inženjering ne mora niti pogađati lozinku


Nije bilo nikakve sile, prisile ili pritiska. Socijalni inženjering je iskoristio povjerenje i povjerljivi podaci su mu sami došli u određenom trenutku. Na taj način koristeći socijalni inženjering se kradu povjerljive informacije tvrtki, tehnološke tajne i trenutni projekti u razvoju. Možete imati šifru, lozinku sa sto znakova što vrijedi kad socijalni inženjering je ne mora niti pogađati. Sami mu je kažete koja je lozinka. Tako funkcionira socijalni inženjering. Iskorištava se povjerenje i poznanstvo spremnost ljudi da pomognu. Socijalni inženjering ima sve to promišljeno do zadnjeg detalja. Socijalni inženjering funkcionira savršeno i bez greške. Ni kad je primjenjena najveća informacijska sigurnost niste sigurni od svega toga što može socijalni inženjering.

Najbolji savjet za socijalni inženjering bi mogao biti da ne vjerujete nikome kada su u pitanju osjetljivi podaci a ponekad je puno jeftinije kasniti nego da nešto procuri i dođe u krive ruke.

Ako radite na takvim nekim osjetljivim mjestima vodite računa o tome jer socijalni inženjering nikad ne spava već samo čeka pravo vrijeme.

Mjesta za otkrivanje važnih podataka mogu biti i servisi računala gdje kad odnesete računalo na popravak oni imaju vremena danima kopati po njemu i vidjeti sve što ste Vi upisali u njega. Navodno da je tako došlo do one poznate afere sa Severinom. Kažu da je Severina odnijela laptop na popravak i u jednom servisu su to našli što su našli i to se proširilo. Takvo nešto se ne može dogoditi kod servis računala Zagreb Hitne PC Službe.

Hitna PC Služba Vas neće "proslaviti" na taj način jer su Vaši podaci kakvi god da su potpuno sigurni jer se popravak Vašeg računala ili popravak laptopa radi kod vas doma, pod Vašim neprekidnim nadzorom i u vrlo kratkom vremenu u kojem je nemoguće pregledavati računalo i istovremeno popravljati računalo.

Za najsigurniji popravak računala u Zagrebu za Vas i Vaše podatke


Zato za najsigurniji popravak računala u Zagrebu za Vas i Vaše podatke bez obzira što je socijalni inženjering sve domišljatiji nazovite samo servis računala Zagreb Hitnu PC Službu.

Nazovite. Brojevi telefona na koje se uvijek netko javlja su: 091 721 5255 ili 098 806 384.

Servis računala Zagreb Hitna PC Služba se zahvaljuje na Vašem pozivu.

O tome kako radi Hitna PC Služba i što su drugi rekli o nama i našem radu možete pogledati ovdje i ovdje.